Počet výsledků: 5

Otevřít filtraci

Gastroezofageální reflux je opakovaný zpětný tok (reflux) žaludečního obsahu ze žaludku do jícnu. Může být bezpříznakový nebo vyvolat prosté pálení žáhy, ale může způsobovat i refluxní chorobu jícnu. Pacient s dlouhotrvajími refluxními obtížemi by měl být alespoň jednou za 20 let vyšetřen gastroskopií k vyhodnocení změn na sliznici jícnu. Reflux lze ovlivnit režimovými a dietními opatřeními, volně prodejnými antacidy, případně předepsanými léky na snížení kyselosti žaludku. Pokud gastroezofageální reflux přetrvává delší dobu, může neustálý zpětný tok žaludečního obsahu vést ke změnám tkáně v jícnu. Odborníci to označují jako Barrettův jícen: jedná se o prekancerózu („předrakovinný stav“), ze které se časem může vyvinout adenokarcinom jícnu. Obrázek: Gastroezofageální reflux – schematický nákres. Vlevo je znázorněn stav při správně fungujícím dolním jícnovém svěrači, vpravo situace při oslabeném a nesprávně fungujícím svěrači. (Zdroj: depositphotos.com) Viz také gastroezofageální, reflux.

Reflux doslova znamená „zpětný tok“. V souvislosti s lékařstvím se prakticky vždy jedná o pohyb nějaké tekutiny nebo tráveniny směrem, který není žádoucí: zpětný tok krve v žilách, zpětný tok žaludečního obsahu ze žaludku do jícnu (tzv. gastroezofageální reflux), zpětný tok tráveniny z dvanáctníku do žaludku, apod. Odvozené přídavné jméno je refluxní. Viz také regurgitace a další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz reflux.

Refluxní choroba jícnu neboli GERD (zkratka pochází z anglického názvu gastroesophageal reflux disease) je onemocnění způsobené gastroezofageálním refluxem. Refluxní choroba jícnu se může projevovat bolestmi na hrudi, pocitem kyselosti v ústech, kašlem, event. zánětem jícnu. Viz také reflux, jícen.

Gastroezofageální junkce neboli GEJ (zkratka pochází z anglického názvu gastroesophageal junction) je místo, kde se koncová část jícnu spojuje s žaludkem (přesněji řečeno s kardií). V souvislosti s lékařstvím bývá gastroezofageální junkce zmiňována například kvůli tomu, že u některých lidí je tato část trávicího traktu obzvláště vystavena škodlivým účinkům gastroezofageálního refluxu, případně infekce bakterií Helicobacter pylori. Viz také gastroezofageální, junkce.

Gastroezofageální znamená „týkající se žaludku a jícnu“. Příklady: gastroezofageální junkce – místo, kde se koncová část jícnu spojuje s žaludkem, gastroezofageální reflux – zpětný tok žaludečního obsahu ze žaludku do jícnu, apod. Viz také gastr(o)-, jícen (ezofagus).

Zobrazeno 1 až 5 z 5

Počet výsledků